IRONMAN 70.3 Luxembourg

30. 06. 2024, Remich, Lucembursko

IRONMAN 70.3 Luxembourg

IRONMAN 70.3 Luxembourg pro mě představoval nejlepší narozeninový dárek, který jsem si mohl nadělit. Jubilejním padesátým startem v polovičním ironmanu (1.9 km plavání – 90 km cyklistika – 21.1 km běh) a vítězstvím v lucemburském závodě jsem se kvalifikoval na kultovní IRONMAN World Championship Kona, Hawaii. Několik hodin před startem ale nebylo vůbec jisté, jestli se závod vůbec uskuteční, protože dorazily silné bouřky. Naštěstí se vše organizátorům podařilo zachránit a akci realizovat. V pětičlenné konkurenci Handcycle Athlete jsem od začátku vedl, potvrdil roli favorita, a v celkovém čase 5:25:46 hodiny protnul cílovou bránu.

Během poslední fáze přípravy šlo vše podle plánu a na závod jsem byl dokonale fyzicky i psychicky naladěn. Známá destinace také mnoho ulehčila, ale rozhodující byla má maximální koncentrace na cíl, kterou jsem udržel až na sílovou pásku. Jak jsem již zmínil, tak do Lucemburska dorazily silné bouřky a většina závodu se jela v dešti. Patrně nejvíce jsem se obával případného defektu, jehož pravděpodobnost je na mokré trati podstatně vyšší, ale vyšlo to!

Voda v řece Moselle patří dlouhodobě na plavání ke klidnějším, ale během vydatných dešťů byl zvýšen i průtok na kaskádě přehrad a voda docela tekla. Bez toho abych neustále plaval, tak nebylo možné setrvat na startovní pozici. Od startu jsem se držel ve vedoucím triu a chtěl jsem soupeře utrhnout, ale proti proudu to nebylo snadné. Vyčkával jsem. Když se trať otočila po proudu řeky, nemělo smysl nic vymýšlet a šetřil jsem síly. Po posledním obratu a zbývajících 500metrech proti proudu jsem věděl, že přichází můj čas a zhruba 300metrů před výlezem z vody jsem zaútočil a získal skoro minutu k dobru. Plavání jsem dokončil za 36:14 minuty na první pozici, čímž jsem vytvořil psychologický tlak na soupeře.

Během přechodu jsem mírně ztratil, ale defacto jsem s tím počítal a rozhodně mě to nevyvedlo z pohody. Během prvních 10kilometrů jsem náskok Belgičana zlikvidoval a po 20kilometrech měl již okolo 5minut náskoku. Během prvních 35kilometrů jsem se relativně šetřil, jednak po náročné vodě jsem nebyl úplně v pohodě a stejně tak jsem věděl, že závod rozhodnou kopce a úvod je rovinatý. Jakmile se začalo stoupat, zvýšil jsem intenzitu a poměrně dramatiky začal zvyšovat náskok na soupeře. Samozřejmě jsem neměl informace o vývoji za mnou, ale předpokládal jsem, že když dokážu kontinuálně zvyšovat svůj výkon, ujíždím i soupeřům. 90kilometrovou cyklistiku jsem zajel za 3:31:58 hodiny a svou vedoucí pozici výrazným způsobem navýšil.

21.1kilometrový běh byl rovinatý a téměř ideální. Zhruba 2 hodiny již nepršelo a trať byla suchá, což na běhu vždy pomůže. Má chuť byla obrovská a od prvních kilometrů jsem jel jeden ze svých nejrychlejších běhu. Ano, občas mě zpomalili nehandicapovaní běžci a v úzkých pasážích jsem nešel do rizika, ale tempo bylo pořád skvělé. Zhruba v polovině mého běhu se na trati začali objevoval moji soupeři, takže jsem měl opravdu velký náskok, ale případný defekt mohl vše zdramatizovat. Naštěstí v cyklistice i v běhu jsem měl štěstí a nic mě nezastavilo na cestě k jednomu z nejvýznamnějších sportovních momentů v mé sportovní kariéře. Běh jsem dokončil za 1:04:54 hodiny a právem se radoval z vítezství a úspěšné kvalifikace na IRONMAN World Championship Kona, Hawaii.

číst dále

IRONMAN 70.3 Luxembourg