MALLORCA 2024/02

08. 03. 2024 - 29. 03. 2024, Mallorca, Baleárské ostrovy, Španělsko

MALLORCA 2024/02

Březnový kemp na Mallorce je již stálicí a pomyslným středobodem mé přípravy na sezónu. Tento ostrov má proměnlivé klimatické podmínky a není tedy vždy záruka ideálních podmínek, ale celkové 3 týdny dávají velkou šanci kvalitní přípravě. Ale letos to zase vyšlo převážně se sluníčkem, sice občas se silným větrem, ale tréninku nic nestálo v cestě. Tréninkový program zpravidla tvořily 5hodinové vytrvalostní tréninky v modelu 3 dny trénink a 1 den regenerace.

Celé soustředění absolvoval v termínu 8. – 29. 3. 2024 a v součtu se jednalo o 15 dní tréninku a celkem 73 odtrénovaných hodin na kole, dále několik odplavaných hodin a hodin strávených kompenzačním cvičením v rámci aktivní regenerace. Mallorca je pro mě známou destinací, kde mě již moc věcí nepřekvapí, což šetří čas a zvyšuje efektivitu přípravy, ale na druhé straně je to trošku ochuzené o poznávání nového prostředí.

Po slušném únorovém základu jsem byl již dobře rozjetý a mohl jsem tedy od prvního dne naskočit do plného zatížení a najíždění vysokých objemů. I když se to na první pohled nemusí zdát, tak 5hodinové tréninky zasáhnou do rytmu celého dne, kdy není prostor na nic jiného než spánek, jídlo a trénink, což jsou základní součásti úspěšné přípravy. Ale ne vždy je snadné vše ideálně skloubit. Přál bych si dřívější hotelové snídaně a možnost vyrazit na trénink okolo 9 ranní hodiny, ale ne vše je možné, a proto trénink končíval zpravidla po 15 hodině a pozdějším obědem okolo 16 – 17 hodiny.

Každopádně soustředění mělo standardní vývoj, kdy jsem v prvních dnech rozjížděl v rovinatějších částech ostrova a postupně se přesouval čím dál častěji do hor, abych co nejvíce rozvíjel silovou vytrvalost. Mallorské hory Serra de Tramuntana pro mě ještě před několika lety přestavovaly něco vzdáleného a nedosažitelného z pohledu mé výkonnosti. Ale nyní je pro mě již běžné absolvovat dlouhé tréninky jen v horách a běžně nastoupat okolo 2000 výškových metrů za trénink. A to opakovat i další dny!

Ke konci března mám najeto 3 tisíce kilometrů (800 trenažer, 2200 silnice), což je skvělým základem pro sezónu, jejíž hlavním cílem jsou účasti na obou světových šampionátech Ironman & 70.3 Ironman World Championships na Hawaii a Novém Zélandu. Nyní mám na programu několik volnějších dní s přechodem na již ryze triatlonový trénink kombinující plavání, cyklistiku a běh v pravidelném rytmu. A již koncem dubna absolvuji svůj první letošní start na Chia Triathlon na jihu Sardinie.

číst dále

MALLORCA 2024/02