Aktuality

  Poslední stránka

2018-01-13

Livigno/xc

V termínu 6. – 13. 1. 2018 jsem absolvoval přípravný běžkařský kemp v italském Livignu, které je prakticky celoročně častým cílem vrcholových i rekreačních sportovců. Optimální tréninkové podmínky s relativní zárukou sněhu v zimních měsících a vyšší nadmořská výška jsou klíčovými faktory kvalitní přípravy.

 

V rámci letošní zimní přípravy jsem tuto tréninkovou destinaci navštívil již podruhé a momentálně Livigno hlásí nejlepší sněhové podmínky za uplynulých několik let. Perfektně připraveno je nad 40 kilometrů tratí různých profilů a náročností. Trénoval jsem na základě vyzkoušeného a ověřeného modelu 3 + 1, tedy tří dnů tréninku a jednoho dne volna. Během přípravného kempu v Livignu jsem kombinoval jedno i dvou fázové tréninky s ohledem na aktuální klimatické podmínky a únavu.

 

Z tréninkového pohledu lze soustředění shrnout tak, že co jsem si naplánoval, to jsem beze zbytku splnil a vše vyšlo nejlépe jak mohlo. Sněhové podmínky byly optimální, avšak vzhledem k vysokým mrazům byl sníh tupý a relativně pomalý. Stupňující se trénink během přípravného kempu nyní vystřídá na několik dní volnější režim a ladění na La Diagonelu 65 km, která je již za pár dní dalším bodem mé zimní přípravy.

Více informací o akci

Tagy: XC-Skiing 

2017-12-31

Jizerské hory/xc

V termínu 27. – 31. 12. 2017 jsem absolvoval lyžařské soustředění v Jizerských horách. Zázemí mi již tradičně vytvářel můj partner pro zimní přípravu, Hotel Lesní chata Kořenov. Vzhledem k optimální poloze hotelu jsem mohl trénovat jak na trati Jizerské 50, taký na běžeckých okruzích v polských Jakuszycích.

 

http://lesnichatakorenov.cz/

 

Díky dobrému kilometrovému základu z přípravného kempu v Itálii mi kopcovitý profil jizerskohorských tratí nedělal sebemenší problémy a oproti předchozí zimě to jelo hned od začátku a bez trápení. Mám zkušenost, že Jizerské hory jsou klimaticky snad nejproměnlivějším pohořím v České republice. Rychlou stopu a dobré sněhové podmínky vystřídal déšť a následně příval nového sněhu. Opětovnou oblevu a oteplení znovu vystřídal mráz a ledovka. Na silvestra se pro změnu oteplilo a Jizerské hory se se mnou rozloučily deštěm.

 

Mám za sebou krátké, ale kvalitní soustředění, během kterého zbyl čas být „akční“ i mimo stopu, během kterého jsem stihl navštívit přátele či vyrazit na vítězný hokejový zápas libereckých Bílých tygrů.

 

Více informací o akci

Tagy: XC-Skiing 

2017-12-16

Livigno/xc

V termínu 9. – 16. 12. 2017 jsem absolvoval přípravný běžkařský kemp v italském Livignu, které je prakticky celoročně častým cílem vrcholových i rekreačních sportovců. Optimální tréninkové podmínky s relativní zárukou sněhu v zimních měsících a vyšší nadmořská výška jsou klíčovými faktory kvalitní přípravy.

 

V letošním roce mám v rámci zimního programu v plánu dva závody série Ski Classic, švýcarskou La Diagonelu 65 km a tradiční českou stálici ČEZ Jizerskou 50. Na první bod lyžařské sezóny se budu převážně připravovat v Itálii a před Jizerskou 50 se na několik týdnů přesunu do Jizerských hor, kde mi optimální tréninkové zázemí bude vytvářet můj několikaletý partner pro zimní přípravu Hotel Lesní Chata v Kořenově.

 

Vzhledem k poměrně bohatému zimnímu programu jsem do Livigna přijel především najet první kilometry ve stopě a znovu přivyknout systematickému tréninkovému režimu. Původní tréninkový plán byl tradičně rozvržený na dva mikrocykly s volným dnem a kombinací jedno a dvoufázových dnů. Velmi nestálé počasí v první části týdne mě donutilo udělat několik změn. Trénoval jsem pouze jednofázově, ale zato celý týden v kuse, bez volného dne.

 

První dny, kdy tělo není zcela adaptované na nový pohybový stereotyp a mrazivé teploty, jsem si trénink moc neužíval, ale po 2 – 3 dnech byly rozporuplné pocity z úvodního trápení ty tam. Sněhové podmínky byly velmi dobré, ale je pravda, že výkyvy teplot a přívaly sněhu hodně měnily strukturu sněhu. Někdy byl sníh velmi rychlý a třicetikilometrovou tréninkovou dávku proletěl lehce nad dvě hodiny a jindy jsem za stejný čas ujel stěží dvacítku.

 

S průběhem přípravného kempu v Livignu jsem spokojený. Přivykl jsem na nový pohybový režim a znovu si zafixoval pravidelný tréninkový rytmus. Odtrénované hodiny i najeté kilometry jsou mým dlouhodobým tréninkovým standardem. Po týdenním soustředění cítím mírnou únavu a obrovskou chuť do celého zimního programu. SKOL!

Více informací o akci

Tagy: XC-Skiing 

2017-11-29

2. LF UK/lektor

Ve středu 29. 11. 2016 jsem přednášel budoucím fyzioterapeutům o problematice vrcholového sportu handicapovaných na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Koncept přednášky výcházel z osvědčeného modelu a spolupráce s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde je náplní mé práce, formou přednášek a ukázek, seznamovat studenty oboru Tělesná výchova a sport se sportem handicapovaných.

 

Přednáška na LF UK v Praze měla poskytnout základní informace a proto jsem zjednodušeně probral problematiku handcyclingu, triathlonu a běžeckého lyžování. Během otevřené diskuze jsme se dotkli témat souvisejících se sportovním marketingem a financováním sportu. Vzhledem ke specializaci posluchačů jsme diskutovali o typologii handicapů a funkčních specifikách jednotlivých postižení.

 

 

Více informací o akci

Tagy: Lektor/Motivace/Informace 

2017-11-22

MeDitorial/lektor

Ve středu 22. 11. 2017 jsem jako lektor vedl motivační workshop pro MeDitorial, s. r. o. Tato společnost pro své zaměstnance pravidelně realizuje setkání se zajímavými a úspěšnými lidmi. Moc si vážím pozvání a děkuji. Nosnou linií celého workshopu byl můj životní příběh protkaný vzestupy a pády. Otevřeně jsem diskutoval o vlastním úraze, návratu ke sportu, opakovaných zdravotních problémech, workoholismu či vyhoření. Hovořil jsem o harmonickém vnímání sebe sama včetně souvisejících komponent.  

Více informací o akci

Tagy: Lektor/Motivace/Informace 

2017-11-16

ZŠ Nový Bydžov/lektor

Ve čtvrtek 16. 11. 2017 jsem se na půdě ZŠ Václava Klimenta Klicpery v Novém Bydžově zúčastnil besedy s žáky prvního stupně a školky. Nosnou linií našeho povídání byla má sportovní činnost, ale pochopitelně jsme se otevřeně a neformálně bavili i o mém handicapu, úrazu, životu na vozíčku atp. Děti měly možnost vyzkoušet si mé sportovní vybavení a jízdu na invalidním vozíčku včetně překonávání drobných překážek. Myslím si, že i z pohledu prevence úrazů jsme se zúčastněnými vyučujícími udělali maximum a snažili se vyzdvihnout důležitost bezpečného pohybu v silničním provozu. Ve své lektorské činnosti mám bohaté zkušenosti s přednášením na vysokých školách tělovýchovného zaměření, nicméně beseda na základní školy pro mě byla skvělým zpestřením. Příjemná atmosféra, zájem a úsměvy dětí pro mě představovaly tu největší odměnu.

 

Na blok besed pro děti v odpoledních hodinách navázala motivačně koncipovaná přednáška pro dospělé. Nosnou linií byla má sportovní činnost a linie mého životního příběhu. Otevřeně jsem diskutoval o vlastním úraze, návratu ke sportu, opakovaných zdravotních problémech, workoholismu či vyhoření. Hovořil jsem o harmonickém vnímání sebe sama včetně souvisejících komponent.

Více informací o akci

Tagy: Lektor/Motivace/Informace 

2017-11-08

VŠTVS Palestra/lektor

Ve středu 8. 11. 2017 jsem absolvoval přednášku na své alma mater VŠTVS Palestra, kde jsem vyměnil svou tradiční roli studenta a posluchače za roli lektora. Přednáška byla zařazena do výuky Sociální psychologie a můj vstup vycházel z iniciativy paní docentky Šauerové, které děkuji za pozvání. Název mé přednášky byl Sociální interakce a socializace sportem. Koncept přednášky jsem zvolil dle osvědčeného modelu a provázanosti s mým životním příběhem. Věřím, že linie mého příběhu dala přednášce konkrétní a lidskou podobu. Mimo sociální problematiky jsme ve volné diskuzi probrali otázky týkající se vrcholového sportu, výživy, či typologie handicapů a spinálních postižení.

Více informací o akci

Tagy: Lektor/Motivace/Informace 

2017-10-31

UJEP/lektor

V úterý 31. 10. 2017 jsem absolvoval další blok přednášek na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. S univerzitou již dlouhodobě spolupracuji a náplní mé práce je, formou přednášek a ukázek, seznamovat studenty oboru Tělesná výchova a sport se sportem handicapovaných, primárně s mými favorizovanými disciplínami (handcycling, triatlon, běžecké lyzožování). Se studenty mluvíme nejen o sportu a většinou řešíme i problematiku sportovního marketingu, typologie handicapů a jejich funčních specifik. Tato spolupráce mě velmi těší, protože osvěta je v české společnosti velmi potřebná, a zvlášť důležitá je u studentů, kteří se mohou stát tělovýchovnými pedagogy.  

Více informací o akci

Tagy: Lektor/Motivace/Informace 

  Poslední stránka