Aktuality

  Poslední stránka

2019-04-28

ITU Multisport World Championship Pontevedra 2019 - paraduathlon

V neděli 28. 4. 2019 jsem se postavil na start závodu mistrovství světa v paraduatlonu ITU Multisport World Championship Pontevedra 2019 a vezu BRONZ! Koncept multisportovního festivalu spojuje všechny neolympijské a neparalympijské disciplíny organizované mezinárodní triatlonovou unií ITU a v rámci festivalu pořádá vlastní mistrovství světa.

 

Krátce před odletem do Španělska jsem kvůli vysokým teplotám musel zastavit přípravu a vyhledat lékaře. Kontrolní odběry krve zjistily infekci v těle a místo ladění formy na první vrchol sezóny jsem ležel v posteli a s každou probdělou nocí očekával zlepšení stavu, které však přicházelo velmi pomalu.

 

Den před plánovaným odletem jsem byl schopen připravit, a do přepravních boxů zabalit, mé sportovní vybavení, ale že bych se cítil vyloženě dobře, to určitě ne. Ještě v den odletu jsem absolvoval kontrolní krevní testy, které potvrdily zlepšení stavu a možnost do Španělska odletět a pokusit se startovat alespoň v paraduatlonu a aquatlonu. Účast na favorizované long distance (3 km plavání – 112 km cyklistika – 30 km běh) jsem musel zrušit, protože by pro můj organismus představovala enormní zátěž a riziko.

 

Přiletěl jsme tři dny před prvním plánovaným startem v paraduathlonu (5 km běh – 20 km cyklistika – 2,5 km běh) a po týdnu jsem konečně mohl lehce trénovat. Spíše bych řekl, že jsem na tréninku v mírném zatížení vyzkoušel, jestli je tělo vůbec schopné závod absolvovat a pomalu jsem se rozjížděl. Zdravotně jsem již necítil žádná omezení, ale na silnici výkon nebyl určitě optimální.

 

S rozpaky jsem vstupoval do paraduatlonu, ve kterém jsem do Pontevedry přijel bojovat o titul světového šampiona. Kdybych měl svůj závod shrnout jednou větou, tak jsem byl schopen startovat, ale tělo mě nepustilo do maxima, což se výrazně promítlo i do dalšího průběhu závodu. Domácí Španěl Quintero rozjel závod ve vysokém tempu, čímž překvapil všechny přítomné a osobně jsem od něj takový výkon neočekával. Za svého největšího soupeře jsem považoval Němce Mullera, který stíhal vedoucího Quintera, kdežto já jsem ztrácel na čtvrtém místě za Herasem.

 

Věřil jsem tomu, že v profilově náročné cyklistice se dokážu dostat na průběžnou vedoucí pozici, ale chyběla mi síla. Prodělaná infekce mi vzala podstatně víc energie, než jsem čekal a popravdě jsem byl rád, že jsem dokázal předstihnout alespoň Herase, čímž jsem se dostal na pódium. Z bronzového duatlonu mám smíšené pocity, na jedné straně úspěch v podobě medaile určitě potěší, na straně druhé cítím trochu beznaděj a zklamání z vlastního výkonu ovlivněného zdravotním stavem. Každopádně jsem ale rád, že jsem do Španělska mohl odletět a závodu se zúčastnit.

Více informací o akci

Tagy: Triathlon 

2019-04-11

Motivační workshop Cowárna

Ve čtvrtek 11. 4. 2019 jsem přednášel o významu a vlivu motivace v běžném životě účastníkům týdenního kurzu finanční gramotnosti v příbramské Cowárně. Po několika posledních přednáškách pro vysoké školy to byla zase nová zkušenost a jsem za ni moc rád. Mít možnost otevřeně hovořit o významu motivace, a svým příběhem inspirovat okolí, je nádherný pocit smysluplnosti mé činnosti.

 

Vycházel jsem z mého mnohokrát osvědčeného modelu motivačního workshopů, kde svým posluchačům přibližuji svou činnost a vlastní pohled na význam motivace. Vycházím výhradně ze svých osobních zkušeností a snažím se reflektovat vlastní názory a postřehy získané z mých různorodých aktivit a života. V kontextu této problematiky jsem s posluchači poměrně detailně diskutoval o vlastním úrazu a jeho vlivu na můj život. Protože každý problém je tak velký, jak velký ho cítíme, dokázal jsem se odrazit a jít dál!

Více informací o akci

Tagy: Lektor/Motivace/Informace 

2019-04-05

Mallorca2019/tri

V termínu 15. 3. – 5. 4. 2019 jsem absolvoval přípravný kemp na Mallorce. Tento středomořský ostrov je na tři týdny mým pravidelným jarním domovem a optimální tréninkovou destinací. Již v loňském roce jsem se po několikaleté skončené spolupráci s hotelem Ayron Part v S’Arenalu přesunul na sever ostrova na Playa de Muro a v současné době bych určitě neměnil.

 

V zázemí hotelových bungalovů mám neomezeně k dispozici vyhřívaný 25metrový bazén, který je z pohledu mé triatlonové specializace klíčový a umožňuje mi s minimální časovou investicí navíc efektivně dvoufázově trénovat každý den. Díky vynikající poloze hotelu mohu v bezprostřední blízkosti absolvovat cyklisticky velmi rozmanité tréninky od absolutní roviny po opravdu horské profily.

 

Po několika letech jsem na Mallorcu nepřicestoval vlastním vozem, ale přiletěl jsem. Hlavním důvodem změny byla možnost cestovat přímým letem z Prahy, čímž jsem výrazně zkrátil dobu přesunu, ale musel jsem oželet výhody vlastního vozu. Na ostrově jsem měl po dobu celého pobytu zapůjčený vůz, takže jsem mohl tréninkové destinace ještě lépe přizpůsobit tréninkovému plánu.

 

Při příletu na ostrov mě přivítalo nádherné slunečné počasí, které mě provázelo i první tréninky. Po pár dnech přišlo výrazné ochlazení provázené silným větrem a deštěm. Podařilo se mi držet tréninkový plán, nicméně na několik skutečně chladných tréninků, během kterých jsem opakovaně promokl a prochladl, nebudu zrovna rád vzpomínat, ale takový je vrcholový sport.

 

S výjimkou specificky zaměřených tréninků jsem na Mallorce trénoval dvoufázově v modelu tři dny trénink a jeden den volno. Hodinový plavecký trénink jsem absolvoval vždy ještě před snídaní a okolo 11 hodiny jsem pak vyrážel na 3 – 4 hodinový cyklistický trénink. Kombinoval jsem rovinaté, zvlněné a vzhledem k rozvoji silové vytrvalosti i pochopitelně ryze horské tréninky, během kterých jsem často nastoupal okolo 2000 hm. Kromě několika deštivých tréninků vše probíhalo podle plánu a s klidným svědomím mohu říci, že jsem na sezónu 2019 připraven podle představ. Nyní bude následovat trošku volnější režim a poté budu již ladit formu na závody mistrovství světa ITU Multisport World Championship Pontevedra ve Španělsku.

Více informací o akci

Tagy: Soustředění 

2019-04-04

Sportovec Středočeského kraje 2018

Ve čtvrtek 4. 4. 2019 se v Kulturním a informačním centru Benešova uskutečnilo za spolupráce Středočeského kraje a České unie sportu vyhlášení ankety Sportovec Středočeského kraje za rok 2018.

 

„Cílem ankety je ocenění nejlepších současných i bývalých sportovců Středočeského kraje. Bez povšimnutí nezůstávají ani trenéři a funkcionáři, kteří zaslouží poctu za celoživotní přínos pro sport. Komise složená z tělovýchovných funkcionářů a pracovníků okresních organizací a sportovních svazů, představitelů měst, zástupců redakcí regionálního tisku a sponzorů vybere z návrhů vítěze v jednotlivých kategoriích.“ (www.kr-stredocesky.cz)

Vzhledem k termínové kolizi s přípravným kempem na Mallorce jsem se vyhlášení nemohl osobně zúčastnit, ale na slavnostním ceremoniálu mě zastoupila má přítelkyně a bratr. V kategorii handicapovaných sportovců jsem se umístil již potřetí v řadě a tentokrát na 3. místě, což je pro mě velkou poctou. V minulém roce jsem zaznamenal několik výrazných sportovních úspěchů. Zmíním titul mistra světa v 70.3 Ironmanu, stříbro a bronz ze závodů světového poháru v paratriathlonu v Kanadě a USA.

Více informací o akci

Tagy: Ostatní 

2019-03-06

VŠTVS Palestra/lektor

Ve středu 6. 3. 2019 jsem přednášel na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra o problematice významu socializace a motivace v rámci předmětu sociální psychologie. Jak to v mé lektorské činnosti zpravidla bývá, vycházím výhradně ze svých osobních zkušeností. Snažím se reflektovat vlastní názory a postřehy získané z mých různorodých aktivit a života.

 

V kontextu problematiky sociální psychologie jsem se studenty poměrně detailně diskutoval vlastní úraz a dobu, která následovala poté. Z pohledu významu socializace a motivace je tato část mého života asi nejpřínosnější nehledě na možnost rozšíření základních znalostí studentů týkajících se problematiky spinálního handicapu. V dalším průběhu přednášky jsme se pochopitelně dotýkali mého sportovního života a dalších významných milníků, po čemž následovala volná diskuze zasahující nad rámec původního tématu.

Více informací o akci

Tagy: Lektor/Motivace/Informace 

2019-02-28

Nejlepší handicapovaný sportovec České republiky 2018

Ve čtvrtek 28. 2. 2019 se v pražském Top hotelu Praha vyhlašovala anketa Nejlepší handicapovaný sportovec České republiky 2018. Pořadatelem prestižní akce je Český paralympijský výbor, který anketu ve spolupráci s marketingovou agenturou Premier Sports CZ a Českou televizí organizačně zastřešuje. Oceněni byli nejúspěšnější individuální sportovci, kolektivy a trenéři. V anketě jsem se umístil na 4. místě v elitní desítce individuálně oceněných sportovců. Ocenění si velmi vážím a upřímně jsem byl překvapen, jak vysoko jsem se v anketě umístil. Jen několika sportovcům, kteří se umístili v loňském roce, se totiž podařilo v anketě umístit i letos a být mezi nimi je velká čest.

Více informací o akci

Tagy:

2019-02-23

Lanzarote 2019

Po několika letech jsem vypustil zimní program na běžkách a dopřál jsem si nepatrně delší regenerační pauzu po sezóně. Od půlky prosince jsem již v plné přípravě, ale absence tréninkových hodin v bílé stopě je oproti předcházejícím sezónám patrná, a proto jsem si naplánoval dřívější cyklistický kemp, který jsem v termínu 8. – 22. 2. 2019 absolvoval na Lanzarote.

 

Lanzarote je svým profilem pro cyklistiku ze všech Kanárských ostrovů nejvhodnější a po předchozích zkušenostech z mé cyklistické kariéry jsem odletěl trénovat na jistotu do známé destinace. Tento ostrov nabízí relativně dobré tréninkové možnosti, ale silniční síť není tak rozvinutá jako např. na Mallorce, ale pro úvodní přípravný kemp zvítězilo teplejší a stabilnější klima.

 

Hlavním cílem celého soustředění byl nájezd prvních objemových kilometrů a adaptace na přechod z indoorového tréninku na cyklistickém trenažéru do reálných podmínek na silnici. Trénink jsem rozdělil do tří čtyřdenních mikrocyklů s postupným prodlužováním zátěže a v závěru soustředění jsem absolvoval několik pětihodinových tréninků v horském terénu. Zpestřením cyklistické přípravy byly vložené plavecké tréninky v otevřené vodě, které ale měly spíše regenerační charakter.

 

V podstatě vše probíhalo podle předem stanoveného plánu, ale v souvislosti s jedním deštivým dnem a relativně silným větrem byly některé tréninkové dny mírně ovlivněny a redukovány, což se však v plánovaném časovém objemu výrazně neprojevilo. Absolvováním přípravného kempu na Lanzarote jsem položil základní stavební kameny objemové části specializované přípravy a triatlonové sezóny 2019.

 

 

Více informací o akci

Tagy: Soustředění 

2019-01-24

Hello bank!/lektor

Ve čtvrtek 24. 1. 2019 jsem v rámci motivačního workshopu pro zaměstnance Hello bank! sumarizoval uplynulou sportovní sezónu, která navázala na mou loňskou motivační přednášku. Během uplynulého roku jsme spolu realizovali již několik akcí a zmínil bych např. běžecký trénink Hello run! ve Stromovce a firemní triatlon Hello tri! Podkladem mého povídání byla samozřejmě prezentace fotek dokreslená mým vyprávěním. Začal jsem pěkně popořádku a od zimního programu na sněhu jsem plynule přešel k přípravným závodům, ostrým startům ve světovém poháru ITU Paratriathlon World Cup, kde jsem vybojoval dvě pódiová umístění a samozřejmě k obhajobě titulu mistra světa v 70.3 Ironmanu Port Elizabeth, South Africa.

Více informací o akci

Tagy: Lektor/Motivace/Informace 

  Poslední stránka