70.3 IRONMAN World Championship

29. 10. 2022, St. George, Utah, USA

70.3 IRONMAN World Championship 2022

Na mistrovství světa 70.3 Ironman World Championship St. George jsem vybojoval titul Mistra Světa!!! Byl to opět extrémní zážitek, ale to už k St. George po jarním Ironmanu asi patří. Ranní teplota 4 °C přetrvávala až do poloviny závodu a k tomu výrazně kopcovitá cyklistika a běh. Smrticí kombinace! Dokončil jsem v čase 5:45:53 hodiny a jako jediný Handcycle Athlete jsem dokázal splnit časový limit závodu pro celkovou klasifikaci!

Plavání při rozednění v Sand Hollow Reservoir je v St. George ikonické, atmosféra, barvy, nádhera! Vzhledem k teplotě vzduchu (4 °C) a vody (16,8 °C) jsem zvolil dlouhý neopren, který sice nemám nejradši, ale rozhodovat měla především cyklistika, takže volba byla jasná, tepelný komfort! Plavalo se mi dobře a zhruba po 400 metrech jsem se dostal do čela mezi HC (Handcycle Athletes) i PC (Physically Challenged) a vodu jsem s časem 37:00 min opustil jako první handicapovaný sportovec!

Cyklistika s více než 1000 metry převýšení stála za to! První půlka byla hodně chladná a převážně bylo zataženo bez slunce, což při teplotě 4 - 6 stupňů není nijak zvlášť příjemné. Jsem rád, že jsem si po plavání vzal suchý dres, ale přesto jsem jel oproti většině závodníků nalehko. V prvním stoupání od Sand Hollow jsem se zahřál, ale prsty trpěly ještě další hodinu! Profilově náročná cyklistika nebyla tempově plynulá a v rychlých sjezdech jsem jen stěží udržel plánovaný výkon, ale na trati jsem nechal vše! Dominantní výjezd Snow Canyonem jsem si užil a cítil se silný! Časem 3:27:11 h jsem jako jediný Handcycle Athlete splnil časový limit a suverénně se přiblížil vysněnému cíli, titulu Mistra Světa v 70.3 Ironmanu.

A už jenom běh! To „už jenom“ v případě běžecké tratě v St. George rozhodně neplatilo! Na dvou okruzích se nastoupalo téměř 250 metrů a v závěru každého stoupání se “probíhalo” golfovým hřištěm, což obnášelo úzké pěšiny, strmé trháky a také trávníkové pasáže. Pro běžeckou formuli žádná hitparáda, ale dal jsem do toho vše a vzhledem k trati jsem zaběhl docela slušný čas 1:28:50 hod. Samozřejmě to nelze srovnat s nejrychlejšími závody v optimálních podmínkách, ale výkonu si vážím, protože byl mnohdy na limitu technických možností běžecké formule.

Cílová rovinka a slavnostní ceremoniál s vyhlášením vítězů jednotlivých kategorií byl již třešničkou na dortu, kterou si nelze jinak než užít. Na mistrovství světa v 70.3 Ironmanu jsem vybojoval již svůj třetí titul světového šampiona (2017, 2018, 2022). Letošní rok pro mě byl sportovně velmi úspěšný a ohlédnu-li se za datem závodu 29. října, tak si neodpustím vzpomínku, že jsem přesně před dvaceti lety po nezaviněné nehodě bojoval v nemocnici o život. Když toto zmiňuji, tak mě trochu mrazí v zádech, ale ohlédnu-li se zpět, dokázal jsem toho mnoho a nejvíce si vážím toho, že jsem se nikdy nevzdal!