70.3 IRONMAN POREČ

16. 10. 2022, Poreč, Chorvatsko

70.3 Ironman Poreč

V Chorvatsku jsem nejdříve absolvoval týdenní soustředění a následně přípravný závod před blížícím se světovým šampionátem. A vše mi vyšlo parádně! Tréninkově jsem velmi spokojený a když jsem ještě 70.3 Ironman Poreč dokončil v rychlém čase 4:57:00 hod, tak mohu s klidným svědomím konstatovat, že jsem na vrchol sezóny dobře připravený. Ve vodě jsem se sice trošku trápil, ale na kole jsem zajel svůj absolutně nejvyšší wattový průměr na 70.3 IM, což mě potěšilo ze všeho nejvíc! Běh byl profilově a technicky náročný a rovněž jsem ho zvládl skvěle.

V České republice v posledních týdnech nebylo dobré počasí. V tréninku jsem musel často improvizovat, a proto jsem rád, že jsem si zvládl naplánovat krátké soustředění a závod v Chorvatsku. Největší důraz jsem kladl na kvalitní cyklistické tréninky ve vysoké intenzitě v kombinaci s plaváním v otevřené vodě, které mi zvlášť chybělo. Běh byl trošku ve stínu dříve jmenovaných disciplín, ale profilově a technicky náročnější trať závodu, na které jsem se připravoval, dokonale kopírovala členitost tratě světového šampionátu, což je při hodnocení přípravy důležitým kritériem.

Celý sportovní týden provázelo slunečné počasí a sluneční paprsky mě budily každé ráno. Probouzel jsem se odpočatý a plný energie, ale ráno před závodem to nebylo ono! Samozřejmě se vstávalo podstatně dříve, což mi nikdy nedělá problém, ale tentokrát jsem se s mírnou nadsázkou řečeno probral až v závěru plavecké části. Start byl trošku chaotický a změny startovního času na posledních chvíli nemám rád, ale nakonec šlo vše podle plánu. Ve vodě jsem se od prvních záběrů necítil moc dobře, ale jen na pocitu se závod hodnotit nedá. Protože když se ohlédnu za některými letošními starty, tak když jsem se cítil fantasticky, tak výkon nebyl zrovna dobrý a naopak. V Poreči jsem se u vody dostal ve slušném čase 35:26 minuty, což mě v úvodu závodu po rozespalém ránu hodně zvedlo a nakoplo.

T1 - bylo od výlezu z vody poměrně daleko, navíc přístup do mírného stoupání a pak trošku bludiště přechodovou zónou. Oficiální support byl však dokonalý a pomohl mi až k mému vybavení, což nejen že mi šetřilo síly, ale také cenný čas, který tentokrát nemohl být o mnoho lepší (8:54 min).

Cyklistická trať v Poreči se svým převýšením 700 metrů nebyla jednoduchá a v podstatě prvních 25 km se kontinuálně stoupalo, když závodníci najeli na dálnici a tam už to místy doslova letělo. Ale důležité je zmínit, že některými úseky, protože trať byla nadále zvlněná a někde to byl naopak boj udržet rozjeté tempo. Úvodní stoupání jsem zvládl skvěle, ale po nájezdu na dálnici, kdy stoupání ještě pokračovalo, jsem si trošku zanadával a jel hranu. Naštěstí se to dále zase rozjelo, výkonově jsem se stabilizoval a zbylé dvě hodiny držel prahový výkon. V úsilí jsem ani na vteřinu nepolevil, bolelo to, ale na silnici jsem nechal přesně to, na co jsem se připravoval. Odměnou mi byl můj absolutně nejvyšší wattový výkon v 70.3 Ironmanu, což mě potěšilo ze všeho nejvíc. Cyklistiku jsem dokončil v rychlém čase 2:57:20 hodiny, se kterým jsem skutečně spokojený.

T2 – přechod mezi kolem a během byl už hodně bolavý, ale vidina dokončení pod pět hodin mě hnala dopředu a za 4:53 min jsem již vjížděl na běžecký okruh.

Jeden běžecký okruh tam a zpět. Profilově a technicky velmi náročný. Zvlášť náročné bylo úvodní stoupání, přes které když jsme se přehoupl, tek jsem věděl, že teď už bych mohl být relativně rychlý. Trať vedla do historické části Poreče, kde závodníci proběhli centrem a pokračovali dál za město na otočku, kde trať byla již podstatně méně členitá. Na otočce jsem zkontroloval čas a začal trošku počítat. Ano! Pokud se nic zásadního nepřihodí, tak pod pět hodin by to mělo dnes vyjít. V úvodu zmíněné stoupaní bylo z druhé strany již mírnější a cíl se nezadržitelně blížil. V závěru jsem trošku více kalkuloval a spíš trošku zvolnil, protože jsem nechtěl riskovat pád nebo poškození vybavení. Běh jsem dokončil za 1:10:29 hod a celkově to stihl pod pět hodin za celkových 5:57:00 hod, což považuji za vynikající zakončení přípravy před světovým šampionátem 70.3 Ironman World Championship St. George, Utah.