Marató Pollensa/run

03. 04. 2016,

Mitja Pollensa Marató

Na závěr vydařené přípravy na Mallorce jsem 3. 4. 2016 absolvoval na běžecké formuli Mitja Pollensa Marató, závod na 21,1 km. V absolutním pořadí jsem, navzdory defektu 4 km před cílem, v čase 1:12:52 hodiny zvítězil, ale závodit proti nehandicapovaným běžcům na formuli je trošku nerovný boj. Výsledný čas pro mě nepředstavuje žádný oslnivý výsledek, ale vzhledem ke zmíněnému defektu a téměř 100 nastoupaným hm je vidět, že postupně roste nejen má cyklistická, ale i běžecká forma.

Vzhledem k prostupné preferenci dlouhých triatlonů jsem zamýšlel letošní přípravu na Mallorce zakončit triatlonem v Porto Colom, ale aktualizace kalendáře cyklistických závodů UCI mi to neumužnila, protože již příští týden odjíždím na dvě akce do Itálie. Proto, když jsem se dozvěděl o Mitja Pollensa Marató, měl jsem radost a oslovil jsem organizátory s dotazem ohledně možnosti mého startu. Od prvního momentu byli velmi ochotní a start mi bez problémů umožnili.

Většinou nemám problémy s ranním vstáváním a proto vstát v 6:00 a přesunout se na druhou stranu ostrova se dopředu nejevilo jako problém, ale ráno před závodem jsem si uvědomil náročnost celého soustředění a fakt se mi nechtělo. Pochopitelně jsem ale lenost a pohodlnost překonal a v 9:30 jsem byl připraven na startu mezi ostatními běžci. Po startu jsem se během úvodního kolečka na stadionu propracoval na přední pozice, ale při výjezdu ze stadionu a následnému lehkému stoupání jsem mírně propadl. Během následujících kilometrů jsem podle předpokladu dostihl běžce na čele a bez větších problémů je předstihl. Oficiální časomíra pochopitelně zůstala se „zdravým“ čelem závodu, ale nyní se ukázala flexibilita španělských organizátorů. Během několika minut povolali další doprovodný motocykl, který jsem měl k dispozici a který mi čistil cestu. První část závodu z Pollenci do Port de Pollenca byla klesavého charakteru, ale z Port de Pollenca zpět se mírně stoupalo. Trať byla z pohledu cyklisty jen lehce zvlněná, ale plíživá stoupání byla na běžecké formuli velmi znát. V první polovině jsem se pohyboval v rychlostním průměru výrazně nad 20 km/h, ale při cestě zpět mezi 15 – 20 km/h. Zbývaly poslední 4 kilometry když se vjíždělo do Pollenci a krátce poté jsem měl defekt hnacího kola. Cestu klikatými a historickými uličkami Pollenci jsem absolvoval již s defektem a mé tempo pochopitelně výrazně klesalo. Vyjet lehká stoupání na píchlém kole už bylo velmi náročné. Poslední kilometr do cíle a při ohlédnutí již vidím oficiální časomíru doprovázející prvního běžce. Snažím se zmobilizovat poslední zbytky sil a navzdory defektu zvítězit v absolutním pořadí. Před vjezdem do stadionu na závodníky čekal velmi mírný výjezd, ale v zhledem k nulové setrvačnosti jsem nemohl optimálně vyjet následující zatačku, což mě výrazně zpomalilo. Rozestup od prvního běžce cca 100 metrů a následoval „jen“ vjezd na stadion a půl kolečka. Již jsem si nemohl dovolit žádné zdržení, takže sjezd a prudší nájezd na stadion jsem jel bez brzd a doufal jsem, že píchlé kolo neustřelí. Do cíle jsem dorazil v čase 1:12:52 hodiny. V absolutním pořadí jsem zvítězil, ale závodit proti nehandicapovaným běžcům na formuli je trošku nerovný boj. Výsledný čas pro mě nepředstavuje žádný oslnivý výsledek, ale vzhledem ke zmíněnému defektu a téměř 100 nastoupaným hm je vidět, že postupně roste nejen má cyklistická, ale i běžecká forma. Vítězství v Mitja Pollensa Marató je pro mě příjemným zakončením přípravného soustředění na Mallorce a skvělým zahájením závodního roku 2016.

Fotogalerie

Fotogalerie - byla přidána z běžeckého závodu Mitja Pollensa Marató, který jsem jako vyvrcholení tréninkového kempu na Mallorce absolvoval. Chtěl bych současně poděkovat autorce snímků Ditě Špalkové za skvělý support a fotodokumentaci.